Metoda BLW je vhodná i pro děti krmené z lahve umělým mlékem. Poslední dobou je trend začínat s příkrmy dříve jak u kojených tak nekojených dětí. Setkala jsem se dokonce s doporučením, aby se nekojené děti začaly přikrmovat už ve čtyřech měsících. A to z důvodu, že umělé mléko je zlo a musí se tudíž co nejdřív odstranit. Proto je prý vhodné začít děti cpát příkrmy už ve čtyřech měsících. Bohužel jsem tyto „rady“ slyšela i z úst nejen lékařek, ale i laktačních poradkyň.

Jak už bylo mnohokrát řečeno, jídlo je pro děti především zábava a učení. Proto by mělo mléko – ať už mateřské nebo umělé – zůstat jako hlavní zdroj výživy minimálně do 1 ½ roku, nebo klidně i do 2 let. Brát tedy dětem UM ve čtyřech měsících a začít je aktivně cpát příkrmy není a nebude správné. I děti na UM mají právo řídit si svoje potřeby samy a mají právo, aby k nim bylo přistupováno s respektem.

U dětí na umělém mléku je třeba dodržet několik stejných zásad jako u dětí kojených. Tou hlavní zásadou je počkat, až bude dítě připravené. Až budou umět uchopovat věci, strkat do pusy atd. Spousta dětí nad 6 měsíců toto už umí. Pozor ale na to, že kousací dovednosti se spoustě dětí můžou plně vyvinout až kolem 9 měsíce. Proto je třeba se nestrachovat, pokud dítě nemá v sedmi, osmi, devíti měsících o jídlo zájem a víceméně nic nesní. Hlavním zdrojem výživy zůstává stále mléko a je to tak nejlepší.

[et_bloom_inline optin_id=“optin_1″]

Je třeba respektovat dítě v jeho potřebách, nenutit ho do jídla, nechat kvantitu zcela na něm. Také nenabízet jídlo dítěti hladovému, většině dětí dojde až kolem devátého či desátého měsíce že i jídlo je na hlad do té doby vědí, že je nasytí mléko. Není nic horšího než frustrované a hladové dítě, které sedí u talířku s jídlem a neví, co si s ním má počít. Když má dítě hlad, potřebuje rychle zasytit. My přece taky občas nemáme náladu zrovna teď jíst a chceme třeba jen malou svačinu a oběd si dáme až později. U dětí je to stejné. My přece taky nejíme přesně podle rozvrhu, ale podle toho jak máme hlad, dejme dětem tu samou možnost.Baby led weaning

Argumenty pro příliš brzké podávání příkrmů dětem na UM jsou zejména, že umělé mléko obsahuje spoustu přídavných látek. V dnešní době si už lze na trhu vybrat takové, které bude vyhovovat svým složením i výživovými hodnotami. Spousta výrobců už přestává používat palmový olej. Umělé mléko je stále velice dobře hlídáno, je v něm spousta vitaminů a minerálů, které děti prokazatelně ještě v 6 měsících neumí ze stravy získat. Proto by mělo zůstat hlavním zdrojem výživy, ať už jde o děti kojené či nekojené. Až vám děti začnou jíst, budete nacházet nestrávené kousky v plíně, to samé se mimochodem děje i  se stravou mixovanou akorát u mixované stravy to nepoznáte na první pohled. Kousky v plíně můžete najít klidně i u 10 měsíčního dítěte. Zkrátka a dobře dětský organismus se ještě nenaučil některé věci strávit, proto je mléko pro děti důležité a nepřísluší nám jim ho brát příliš brzy. Pokud byste se chtěli o tomto tématu dozvědět více, doporučuji navštívit některou besedu na téma BLW, které pořádám. Pokud se besed nemůžete zúčastnit máte možnost využít i individuální konzultace o metodě BLW. Lze buď osobě v Praze, nebo po telefonu či Skype kdekoliv. Více naleznete na stránkách Individuální konzultace o metodě BLW.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli na sociálních sítích, nebo napište komentář.

[sklik]