Poslední dobou je velmi diskutována poloha na bříšku. V některých českých BLW facebokových skupinách je dokonce zakázáno se o ní zmiňovat nebo zveřejňovat fotky dětí na bříšku. Přijde mi, že stejně jako potravinový průmysl i tato poloha začala být tak trochu démonizovaná.
Dotazy na tuto polohu se množí. A s tím, jak je velmi přísně a striktně tato poloha zakazována ve facebokových skupinách, spousta z vás hledá odpověď v knížce Vím, co mi chutná, kterou napsala BLW guru Gill Rapley. V knížce Vím, co mi chutná, se toho ale o této poloze moc nedozvíte. Dozvíte se, že bezpečná poloha je vzpřímená, tedy v sedě, děti by se neměly krmit v lehátkách nebo autosedačkách, kde jsou v pololehu. O poloze na bříšku se ale nedozvíte nic. Je to hlavně proto, že tahle knížka byla napsaná v Anglii, kde se děti pasivně posazují už od začátku a jsou tedy schopné v 6, 7 měsících už sedět. V našem prostředí, tedy v České republice, tato zvyklost není. U nás se většinou děti pasivně neposazují a není to ani doporučováno, samostatné sezení dětí v 6 měsících tedy zkrátka není moc běžné. Takže pokud nechcete čekat, až si miminko sedne samo, což pro některé děti může klidně nastat až kolem prvních narozenin, máte dvě možnosti: dát dítko na bříško anebo k sobě na klín do klubíčka.
Co na polohu na bříšku u BLW řiká samotná Gill Rapley?
Nedalo mi to a domluvila jsem si videohovor se samotnou Gill. Ona sama ví, že jsou země, kde se pasivně neposazuje a uznala že psychomotorický vývoj u těchto dětí je jiný. Tzn., že děti, které se v tomto věku plazí nebo lezou, mají opravdu silné svaly a v poloze na bříšku nevidí problém, pokud jsou v ní děti stabilní. Nedoporučila by ji u dětí, které se na bříšku neudrží a dělají tzv. letadlo. S čím i já souhlasím. Jako možné negativum uvedla, že děti někdy v této poloze mohou být více unavené a také, že některé děti prostě na bříšku nechtějí jíst, protože jim to není pohodlné, je pak lepší je dát na klín do vzpřímené polohy. A také zmiňovala, že některé děti mohou mít při jezení na bříšku trávicí potíže. Pro tyto případ je pak lepší dát si je na klín. Mně osobně přijde škoda, čekat až si dítě sedne a nedat mu ochutnat, když samo chce a jeví velký zájem.
Co na polohu na bříšku, říkají dětští fyzioterapeuti?
Co se týče dětských fyzioterapeutů, mluvila jsem s několika všichni se divili, co je na poloze na bříšku tak špatného, když během motorického vývoje se dítě samo postupně do této polohy dostane. A hlavně, v této poloze normálně fungují svalové řetězce, do kterých je zapojeno i svalstvo spojené s dechem, a tedy i vykuckáváním případně zaskočeného sousta. (Tyto svalové řetězce a souhry vedou k dalšímu motorickému vývoji a až k samostatné chůzi a stabilizaci těla) Jsou to řetězce, do kterých je zapojena např. bránice, mezižeberní, šikmé břišní a mnoho dalších svalů. Dítě v 6 měsících, a později, se většinou samo aktivně do této polohy dostane, tedy ty svaly již samo aktivně využívá.
Co jsou další argumenty proti poloze na bříšku u BLW?
Dalším argumentem proti jezení na bříšku je, že někomu nepřijde přirozené jíst na zemi. Někdo chce stolovat u stolu s dítětem od začátku. Tady už je to pak spíše o preferencích každé rodiny, protože každému z nás může vyhovovat něco úplně jiného. Někdo se třeba cítí mnohem bezpečněji s dítětem na klíně v klubíčku než na bříšku. Myslím, že každé dítě a každá žena si najdou to, co jim vyhovuje a nepřijde mi tedy správné tuto polohu zakazovat pod pohrůžkou toho, že to není bezpečné. Mnohem nebezpečnější než poloha na bříšku, může být poloha v lehátku v pololehu, kterou taky velmi často vidím bohužel. Či jezení u televize v jakékoliv poloze.
Za těch 6 let, kdy se věnuji individuálním konzultacím, jsem potkala spoustu žen a dětí a každý to měl trochu jinak. Viděla jsem spoustu šťastných jedlíků na bříšku i na klíně. Zažila jsem miminka, která když viděla jídlo, byla schopné se velice rychle přeplazit přes celou místnost, za jídlem a spokojeně baštit na břiše. Dnes už jsou to školkáčci, kteří jedí zcela úplně normálně, u stolu s rodiči. Je tedy zcela na vás, pro co se rozhodnete, nebo k čemu vás vaše dítě navede. Důležité je, aby to bylo pro všechny zúčastněné příjemně strávený společný čas a jestli už si k tomu vyberte bříško, nebo sezení na klíně u stolu, nechávám na vás.
Děkuji za tento článek i fotečky dětí, naše Julinka (6m) je přesně ten případ – když vidí jídlo plazí se k němu raketovou rychlostí a mně to nedá jí ho odepřít 🙂 Jsem moc ráda za zmírnění pochybností!