Taky je vám trošku líto, že nemůžete s příkrmy začínat v létě? V době hojnosti, kdy je všeho dostatek? Mně taky, u obou mých dětí jsme vždy začínali až na přelomu podzimu a zimy. Ale nevadí, mám několik ozkoušených tipů, jak se připravit už v létě.

jak se přiravit na prvni příkrmy

Kupovat rajčata v zimě?

Dováženou nesezónní zeleninu určitě nedoporučuji kupovat. Kromě toho, že její pěstování je krajně neekologické, mnohdy se nepěstuje ani v přirozené půdě. Je plná chemie, sklízí se nezralá a dozrává mimo své přirozené prostředí, tedy ne na slunci, a ztrácí tak spoustu zdraví prospěšných látek. Rajčata nebo jahody v zimě si nedopřávám ani já, ani děti. Spousta jiných potravin se ale na zimu uchovat dá.

Jak uchovat zeleninu

jak na prvni prikrmy - baby led weaning

Zamrazit

Mražení zeleniny
V létě si vždy nachystám do mrazáku květák, brokolici, hrášek apod. Vždy ho pak jen vytáhnu a použiju, kdykoli potřebuju. K prvním příkrmům stačí rozdělit květák či brokolici na růžičky a pak vždy vyndat jen pár kousků a dát do parního hrnce. V zimě český květák ani brokolici z české produkce neseženete a ta dovážená je velmi drahá. Nejlepší způsob přípravy zeleniny před zamražením je tzv. blanšírování. Je to stará kuchařská technika. Kuchyňsky připravenou zeleninu vložíme do cedníku a ponoříme na 1 minutu do hrnce s vroucí vodou. Poté cedník vytáhneme a ihned propláchneme pod studenou vodou. U kořenové zeleniny přidáme trochu času navíc – podle velikosti minutu až dvě. Poté je dobré mražení neodkládat, ihned uskladnit do menších nádob a zamrazit. Blanšírovaná zmražená zelenina vydrží 10 až 12 měsíců, u té nepředvařené se tato doba zkracuje na 3 až 5 měsíců. Vždy je dobré si vše popsat datem, kdy to bylo zamraženo. Rajčata je dobré spařit, zbavit slupek a rozmixovat nebo nakrájet a použít jako základ pro omáčky.

Ovoce můžete také zamrazit. Maliny a borůvky se dají velmi dobře zmrazit a použít do kaše, či jen tak samotné. Totéž platí o jahodách, vždy ale vybírejte nepotlučené, čerstvé plody bez plísně atd. Zamrazit se dá i rybíz, švestky, třešně apod.

I bylinky můžete zamrazit. Stačí je nasekat a dát do menší nádobky do mrazáku a pak jen vyndat a dát do pokrmu. Správně zmražené bylinky zůstanou sypké i po vytažení z mrazáku. Nebo je můžete zmrazit ve formě ledových kostek a jen vyndat kostku a dát do vývaru, polévky apod. Na mražení se hodí hlavně bylinky, které sušením ztrácí své aroma, např. meduňka, pažitka, kopr apod.

jak na příkrmy baby led weaning

Usušit

Sušení zeleniny
K sušení je vhodná téměř jakákoliv zelenina s výjimkou zeleniny listové. Sušená rajčata jsou skvělou pochoutkou na zimu, můžete je naložit do oleje spolu s dalšími bylinkami. U nás je velký hit i sušená červená řepa.

Téměř jakékoliv ovoce můžete nasušit – sušené jahody, jablka, banány, meruňky poslouží k výrobě domácích müsli tyčinek či jen tak na mlsání.

Sušení bylinek je nejstarší způsob jejich uchovávání. Bylinky vždy trhejte za slunečného dne, měly by být v perfektním stavu. Stonky svažte a nechte na suchu zcela usušit, dokud nezačnou chrastit. Pak oddělte shrnutím lístky od stonků a uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách na temném místě.

Naložit do oleje

Bylinky se dají uchovat i naložením do oleje, anebo z nich lze udělat pesto. Pesto vřele doporučuji. Skvěle se hodí na rychlou večeři. Pesto z bazalky ale doporučuji dát do malých nádob a zamrazit, v lednici vám většinou do pár dní zplesniví. Pesto se dá dělat i ze spousty dalších bylinek. Zkoušeli jste libečkové, rukolové nebo špenátové? Pokud nakládáte bylinky do oleje, nesmí žádná část vyčnívat, protože by vám zplesnivěla. Po vylouhování máte vlastně bylinkový olej. Další variantou může být bylinkové máslo.

jak na příkrmy metodou blw

A přidávám ještě jeden tip na uchování dýně

Dýni můžete také zamrazit. Lze ji nakrájet na kousky a ty rovnou zmrazit. Ale dýně se dá uchovat i čerstvá poměrně dlouho. Důležitý je samotný výběr dýně. Pokud vybíráte dýni pro uskladnění, vždy koukejte, aby měla zaschlou stopku. Pokud není stopka zaschlá, dýně byla utržená před tím, než dozrála. Můžou se k ní skrz stopku dostat bakterie, které můžou způsobit, že se dříve zkazí. Důležité je, aby dýně byla na suchém místě s dostatkem vzduchu. Panelákový byt je pro ni ideální. Dýně zrají jak víno a delší uchovávání jim nevadí, naopak mají pak mnohem výraznější a sladší chuť než dýně čerstvé. Dýně rozhodně nepatří do ledničky, vlhko jí nesvědčí.

jak na prvni prikrmy metodou blw

Tak neváhejte! Ať jste připraveni, až se zima zeptá, co jste dělali v létě.