S prvním zkoušením BLW samozřejmě přichází i strach, jak to zvládne dítě. Nezadusí se, nevdechne něco? Tyto obavy jsou zcela normální, i já jsem měla opravdu velký strach. Co mi pomohlo? Zjištění o dávicím reflexu kojenců a malých dětí. To znamená, že pokud se dostane nerozkousaná strava dál, než by měla, dítě ji vydáví. Tento reflex mají děti mnohem vyvinutější než dospělí. Podpora partnera byla taky důležitá. Předtím než jsme s BLW začali, mluvila jsem s ním o tom, že se pravděpodobně budu bát a domluvili jsme se, že mě vždy uklidní, když si nebudu jistá. A pak počítání. Kdykoliv se syn rozkašlal, počítala jsem a nikdy jsem nenapočítala víc jak do čtyř. Postupně mě syn přesvědčoval stále víc a víc o tom, co všechno už zvládne a já mu postupně více důvěřovala.

Jidlo do tlapky, Baby Led Weaning

Nejlepší způsob jak začít je, že dítěti nabídneme něco ze svého talíře. Pokud nabízené jídlo vezme do ruky, dá si ho do pusy a něco sní, můžete mu nandat na talíř. U BLW je předpoklad, že se začíná, až když dítě opravdu samo chce a ne podle tabulek. Pokud dítě samo chce, znamená to, že jeho organismus je připravený na příkrmy a není potřeba zavádět nejdříve dva dny mrkev a poté dva dny další zeleninu jak je tomu u tradičního zavadění příkrmů. Také není třeba striktně začínat zeleninou, protože není pravda, že pokud by dítě ochutnalo jako první ovoce, tak už by zeleninu odmítalo. Toto je pouze mýtus. Většina dětí dnes nejí zeleninu spíše z důvodu, že když byly malé, dostaly ji rozmixovanou a ani nevěděly, co vlastně jedí. Je rozdíl držet v ruce kus mrkve a zkusit jak chutná, než když vás někdo krmí čímsi rozmixovaným, o čem ani nevíte co to je. Následky tohoto přikrmování si většina z nás nese dodnes, tedy aspoň já určitě. Odmalička mě nutili dojídat a cpali to do mě horem dolem, za maminku, za tatínka, no všichni to znáte. A dnes mám sama problém jíst jídlo jen kvůli hladu, pořád mám tendence sníst vše, co je na talíři.

Fotografie <a href="https://www.flickr.com/photos/donnieray/13500916705/in/photolist-mz2JaX-9aSVU3-6iybLF-6iCmhL-cwdeuf-9aPNhi-9aPN5t-9aPMSZ-453kem-bSQ6tn-cu2vxL-mFGwq8-cCp4Em-paJAvx-dzcmcL-dTgfHn-8Ju7b8-kNMH74-dxrtwC-cwwVDd-cwwS4Q-nE2998-dUUzCJ-o7TXRE-49oUvk-8M8wxP-dBE6Wk-dBKwcG-dBKwb5">„Amelia + Vanilla Ice Cream = Love“</a> od <a href="https://www.flickr.com/photos/donnieray/">„Donnie Ray Jones“</a> licencována pod <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC BY 2.0.</a>

Pokud dítko ještě nesedí, je dobré ho  držet na klíně v klubíčku,

S BLW není nutné nijak speciálně vyvařovat, já sem začínala tím, že jsem synovi dávala uvařenou zeleninu, bez soli a koření. Pro nás jsem jídlo posléze ochutila. Pro mě jedna z výhod BLW byla, že i my jsme začali jíst mnohem zdravěji, aby mohl syn jíst s námi.

Jidlo do tlapky, Baby Led Weaning

Nepředpokládejte, že hned na začátku dítě začne samo jíst. Vždy je třeba dítěti nabídnout ještě mléko. Pokud je dítě příliš hladové, je lepší nabídnout nejdříve mléko a až potom ho nechat ochutnávat. Takto malé děti ještě nechápou, že jídlo je k tomu, aby je zasytilo. Tento poznatek přichází okolo 9 – 10 měsíce. Ale každé dítě je jiné, některému to dojde hned, jiné začne jíst až okolo roku. Dítě začne postupně jíst víc a víc. Určitě nezoufejte, pokud dítko ze začátku jen ochutnává a sní třeba jen jedno sousto, to je normální a k BLW to patří. Do roka jsou příkrmy jen o zkoumání a experimentování, hlavním zdrojem výživy stále zůstává mléko.