S prvním zkoušením BLW samozřejmě přichází i strach, jak to zvládne dítě. Nezadusí se, nevdechne něco? Tyto obavy jsou zcela normální, i já jsem měla opravdu velký strach. Co mi pomohlo? Zjištění o dávicím reflexu kojenců a malých dětí. To znamená, že pokud se dostane nerozkousaná strava dál, než by měla, dítě ji vydáví. Tento reflex mají děti mnohem vyvinutější než dospělí. Podpora partnera byla taky důležitá. Předtím než jsme s BLW začali, mluvila jsem s ním o tom, že se pravděpodobně budu bát a domluvili jsme se, že mě vždy uklidní, když si nebudu jistá. A pak počítání. Kdykoliv se syn rozkašlal, počítala jsem a nikdy jsem nenapočítala víc jak do čtyř. Postupně mě syn přesvědčoval stále víc a víc o tom, co všechno už zvládne a já mu postupně více důvěřovala.
Nejlepší způsob jak začít je, že dítěti nabídneme něco ze svého talíře. Pokud nabízené jídlo vezme do ruky, dá si ho do pusy a něco sní, můžete mu nandat na talíř. U BLW je předpoklad, že se začíná, až když dítě opravdu samo chce a ne podle tabulek. Pokud dítě samo chce, znamená to, že jeho organismus je připravený na příkrmy a není potřeba zavádět nejdříve dva dny mrkev a poté dva dny další zeleninu jak je tomu u tradičního zavadění příkrmů. Také není třeba striktně začínat zeleninou, protože není pravda, že pokud by dítě ochutnalo jako první ovoce, tak už by zeleninu odmítalo. Toto je pouze mýtus. Většina dětí dnes nejí zeleninu spíše z důvodu, že když byly malé, dostaly ji rozmixovanou a ani nevěděly, co vlastně jedí. Je rozdíl držet v ruce kus mrkve a zkusit jak chutná, než když vás někdo krmí čímsi rozmixovaným, o čem ani nevíte co to je. Následky tohoto přikrmování si většina z nás nese dodnes, tedy aspoň já určitě. Odmalička mě nutili dojídat a cpali to do mě horem dolem, za maminku, za tatínka, no všichni to znáte. A dnes mám sama problém jíst jídlo jen kvůli hladu, pořád mám tendence sníst vše, co je na talíři.
Pokud dítko ještě nesedí, je dobré ho držet na klíně v klubíčku,
S BLW není nutné nijak speciálně vyvařovat, já sem začínala tím, že jsem synovi dávala uvařenou zeleninu, bez soli a koření. Pro nás jsem jídlo posléze ochutila. Pro mě jedna z výhod BLW byla, že i my jsme začali jíst mnohem zdravěji, aby mohl syn jíst s námi.
Nepředpokládejte, že hned na začátku dítě začne samo jíst. Vždy je třeba dítěti nabídnout ještě mléko. Pokud je dítě příliš hladové, je lepší nabídnout nejdříve mléko a až potom ho nechat ochutnávat. Takto malé děti ještě nechápou, že jídlo je k tomu, aby je zasytilo. Tento poznatek přichází okolo 9 – 10 měsíce. Ale každé dítě je jiné, některému to dojde hned, jiné začne jíst až okolo roku. Dítě začne postupně jíst víc a víc. Určitě nezoufejte, pokud dítko ze začátku jen ochutnává a sní třeba jen jedno sousto, to je normální a k BLW to patří. Do roka jsou příkrmy jen o zkoumání a experimentování, hlavním zdrojem výživy stále zůstává mléko.
Dobrý den, děkuji za užitečné informace. Jen by mě zajímalo, zde píšete, že jste dávala uvařenou zeleninu a v dalším článku o syrové mrkvi… Chci teď začít s BLW u své dcerky (6m) a nevím, jestli začít právě se syrovou mrkví nebo vařenou. Nemá ještě žádný zoubek, takže by syrovou jen cucala… A mám jí třeba nabízet hned více druhů? A jak zhruba často mám zkoušet jídlo dávat?
Děkuji moc! 🙂 Bětka
Dobrý den, děkuji za komentář. Jako úplně první jsme dávali mrkev opravdu syrovou. Syn taky ještě neměl zoubky, takže šlo spíš o hraní s jídlem a mrkev jenom ocucával. Když mu narostly první zoubky, tak si do ní párkrát i kousl a spolkl miniaturní kousíčky. Když se po jídle už opravdu sápal, tak jsme mu na talíř vždy dali v pařáku uvařenou zeleninu jako hrášek, mrkev, batáty. Vše pokrájené na takové hranolky. Zkoušet podávat jídlo můžete každý den a podle zájmu dítěte buď na pár dní přestat, nebo naopak zkoušet začít podávat i tu vařenou. Pokud by vás zajímali zkušenosti dalších lidí, tak doporučuji naší uzavřenou fb skupinu https://www.facebook.com/groups/1391041104550782/
Dobrý den,
Zajímalo by mě jak je to s trávením jídla. Dcera (8 měsíců) ochutnává zeleninu a ovoce. Kousky, které spolkne (zatím mi přijde, že jen náhodou), vyloučí z těla nestrávené. Je to v pořádku? Nebo je to známka toho, že tělo ještě není na příkrm připravené?
Děkuji
Dobrý den,
Zajímá mě hlavně technika podávání těch kousků. Nejlepší je tedy naparit a podávat ve tvaru hranolky? Dcera má 7 měsíců, ma už 5 zoubků, bojím se, že si ukousne velký kousek a spolkne ho a začne se davit. Nevím, jestli bych dokázala správně zareagovat. Děkuji.
Dobrý den,
kousky je nejlepší nakrájet na hranolky, aby je dítko mohlo vzít pohodlně do ručky. Až kolem 10 m se vyvíjí pinzetový úchop, kdy jsou děti schopny vzít jeden hrášek apod. Zeleninu napařit v páře popřípadě uvařit do polo měkka, aby se stále dala vzít do ruky a dát dítku. Dávení je na začátku normální jev, je to známka že trávicí ústrojí funguje jak má. Pokud se opravdu hodně bojíte, můžete zkusit jídlo rozmačkat vidličkou a nabídnout ho dítku se lžičkou aby se samo krmilo.
Jinak můžete navštívit můj kurz, který se bude konat 8. září od 16 hodin v Bráně k dětem na adrese Náplavní 11, Praha 2, nebo pak 27. září od 15 hodin v Brně též v Bráně k dětem na adrese Orlí 17, Brno.
Plánujete ještě dalsi kurzy ?
Dobrý den, ano přehled kurzů naleznete na tomto odkaze https://jidlodotlapky.cz/events/2018-10/. Případně můžete využít i individuální konzultace https://jidlodotlapky.cz/individualni-konzultace/.
Plne kojene 5,5m. Kdy zacit s blw? Po jidle co jime doma kouka, obcas se nataHne……. Poradite?
Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně „sezení“ nesedících dětí u stolu. Vy zde doporučujete pozici v klubíčku, zatímco autorky knihy Vím, co mi chutná zdůrazňují sezení na klíně ve vzpřímené poloze (rovně), aby se předešlo dávení. Vím, že bych neměla dceru posazovat do pasivního sedu, ale na druhou stranu při jídle by asi měla „sedět“ vzpřímeněji. Co si o tomto dilematu myslíte Vy? (Začínáme s blw cca týden, dceři se to moc líbí a už třetí den jsou i „výsledky“ v plenách 🙂 )
Jana
Dobrý den, je rozdíl když dítko, které ještě nesedí, posadíte do židličky a na klín. Já jsem synka posadila na klín, tak aby měl kolínka výš než zadeček a zády se opíral o mě. Je to podobná poloha jako v šátku nebo v nosítku. Je tedy ve vzpřímené poloze, ale nesedí sám. Máte pravdu, že dítko by mělo být v co nejvíc vzpřímené poloze, aby fungoval dávicí reflex.
Podívat se jak to vypadá v reálu můžete na této fotografii. https://jidlodotlapky.cz/klubicko/
Dobrý den,
Metoda BLW se mi mi líbí a s dcerkou (8m) zkouším praktikovat. Zkoušela jsem ji na pare připravit brambory, mrkev, dýni. Dcerka o takto podané jídlo má velký zájem (narozdil od pyré), akorát jí to strašně klouže z ručičky. Než si to stihne dát do pusinky, brambůrka jí ujede a ručička je zase prázdná. Co s tím? Nechat to být? Nebo jídlo upravit nějak jinak?
Kukuřičné krupky slupne dobře – nekloužou 🙂
Díky moc za odpověď 🙂
Klára
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně zájmu o jídlo. Syn má 7 měsíců, od 6. měsíce nabízím jídlo a zatím jen dvakrát opravdu si něco dál sám do pusy a ujedl, jinak spíš to jídlo rozmačká a nebo pokud mu to dám k puse, otevře ji a kousa to. Znamená to, že na jídlo ještě není připravený nebo může se stát, že třeba BLW není pro něj? Pokračovat dál v nabízení jídla?
Děkuji, Petra
Dobrý den, jeví se to opravdu tak, že spíše ještě není připravený. Můj prvorozený syn neměl zájem o jídlo do 9 měsiců. Klidně bych ještě chvíli vyčkala.
Dobry den,
Mrzi me,ze jsem o této metodě nevedela driv.Synovi bude rok,ji rozmixovana pyre,kousky jablicka mi sni obcas,zeleninu vubec,haze rovnou na zem nebo psovi 😁. Bojim se,ze bere jidlo jako nutne zlo,vyhybam se ,, letadlům,vlackum apod,, ale prijde mi,ze z toho ani jeden nemame radost,ja se spis nervuju at nema hlad a co nejmin toho skonci ve vlasech😑..ach jo,iz je asi pozde zacit,ze? Podavat vyhradne kousky..Dekuju za odpoved
Dobrý den,
vidím ve vaší tabulce citrusove plody az od jednoho roku. To je z jakeho duvodu? Zatezuje to organismus, nebo protoze riziko zaskocni a daveni?
Děkuji za Vasi odpoved.
S dovolením zareaguji s naší zkušeností, slyšela jsem, že citrusy mohou být alergenní, ale jako vše jsem jí dala ochutnat i mandarinku, ale opravdu jí kolem pusy po ní naskočily pupínky a možná i trochu otekla…takže s citrusy ještě jooo hodně počkáme 🙂
Moc děkuji za skvělý článek, hodně jste mi ujasnila spoustu drobností, které jsou důležité 🙂
Dobrý den Báro, ráda jsem pomohla.
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak má při blw správně vypadat stolice dítěte. Je normální, že projdou celé ty nerozkousané kousky? A stráví to dítě něco z toho? Dcera 5m mi takto občas něco snědla, tak nevím, jestli její tělíčko něco využilo
Dobrý den, ano je to normální, to samé se děje i u mixované stravy, ale tam to není tak vidět. Organismus zkrátka ještě neumí nějaké věci strávit a něco si z nich vzít proto hlavní zdroj zůstavá dost dlouho mléko a berou si vše z něj.
Dobrý den,
mám k tomu doplňující dotaz. Nevadí to ani v případě, že dítě polyká velké kusy? (i několik cm) Nezatěžuje to trávicí trakt a střeva, když tělem až do stolice projdou tak velké kusy?
Děkuji předem za odpověď.
Dobry den, zajimalo by mne, zda jde kombinovat mixovani s jidlem do tlapky. Myslela jsem, ze bych malemu dala treba syrovou mrkev do tlapky a pak trosku rozmixovane na lzicku? Nutit a strudlovat ho nechci, jen kdyz bude chtit.Dekuji za odpoved
Dobrý den, synovi je čerstvě 5 měsíců, ale o jídlo už projevuje velký zájem. Neustále mi ho chce brát z ruky, když jím a šahá mi do hrnku/talíře. Začala jsem mu tedy sem tam dávat na ochutnání a třeba banánu snědl fakt docela kus. Myslela jsem, že počkám do 6 měsíců, ale je mi zase líto mu to upírat, když projevuje takový zájem. Zajímal by mne Váš názor, jestli je to opravdu moc brzy a raději ten měsíc ještě počkat.
Ja mam rovnaku situaciu. Zatial sa snažím odopierat ale rada by som vedela ci uz môže aj 5m+ zacat s BLW. Ci je to bezpecne. Dakujem
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako často mám ponúkať jesť? A jeden druh alebo viac druhov?
Ďakujem sa odpoveď
Je možné, že by tato metoda být pro některé děti přímo nevhodná? Můj syn se dlouho dávil, když jídlo nebylo rozmixované, klidně se i pozvracel. Tak do 18 měsíců. O jídlo nikdy zájem moc neměl ani ve 2 letech není velký jedlík.
Dobrý den, dcera (7m) odmítá jíst lžičkou, takže jsme začali provozovat tuto metodu. O jídlo jeví velký zájem a „hrát si“ s ním ji baví. Reálně toho moc nesní, ale to se, věřím, časem zlepší. Co mě znepokojuje, jsou různé protichůdné informace. Jinde jsem se dočetla, že „stolování“ vleže na zemi a podání takto malému dítěti syrové zeleniny (např. mrkev) je tabu..Vy toto ale neodmítáte..naopak, píšete v článku, že je to možné… nemusím se tedy obávat nechat dceru jíst na bříšku (tuto polohu má nejraději, na klíně moc dlouho nevydrží) a dát ji i čerstvou zeleninu nebo ovoce (např. jablko)? moc děkuji.
Dobrý den, prosím, jak dostat do zeleniny (připravované v páře) kvalitní rostlinný olej? Děkuji, Simona
Dobrý den chci se zeptat, mám první dítě (9měsícu) už asi 4 měsíce jí dávám jídlo jako u blw metody ale do pusy ho nedá pohraje si s tím s za chvilku ji to nezajímá nevím jak jí vysvětlit papat muže sama. Doktorka nám ve 4 měsících řekla že má málo jídla že musíme přikrmovat tak jsem jí to začala dávat jako u blw a nic a pak když jsem chtěla radu od doktorky tak mi řekla že musím já krmit že nepřibýrá jak by měla tak jsme žačaly ale furt jsem jí nabízela jídlo jak u blw a když nich nespapala nakrmila jsem ji . Teď je nám skoro deset a ať jí dám co jí dám stále to do pusy nedá nevím co s tím😕
Dobrý den,
ráda bych zavedla první jídlo, nicméně nedávno jsem poslouchala podcast o blw a pochopila jsem z něj, že jídlo by se ze začátku nemělo nabízet příliš často, aby miminko mělo stále zájem o mléko a neodstavilo se samo příliš brzy. Mohu se zeptat, jak často (z hlediska pravidelných jídel snídaně, oběd a večeře) byste v prvních měsících doporučila? Děkuji
Dobrý den. Nase dcera ma 9 mesicu. Papa pouze kasicky a jakykoliv kousek nekouse ale rovnou polyka a pak se davi. Piskot a krupku rozkouse a sni uplne v pohode. Proto chci zkusit metodu jidlo do tlapky.V clanku pisete ze pocitate max do 4 pri daveni. Ma to presnejsi vyznam?