I kojenec může jíst. Dokonce sám. A také si sám vybírat, jaké množství sní. Vypadá to jako sci-fi, ale jmenuje se to BLW. Baby Led Weaning, neboli Odstavení řízené dítětem. Metoda, která se více než ukončení kojení týká zavádění příkrmů, je na hony vzdálená tradičnímu českému „za maminku, za tatínka“. Naopak předáte svému kojenci hned od počátku důvěru a necháte jej objevovat svět. Svět chutí, tvarů a vůní. Vaše dítě bude nadšené, protože tím dáte volný průchod jeho přirozené zvídavosti. A vy zjistíte, že společné stolování může být zábavné pro všechny přítomné.

Metodu BLW využívají desítky tisíc rodičů na celém světě. Já ji otestovala nejen na našich dětech a nadchla mě natolik, že ji ráda šířím dál. Naučila nejen mé děti jíst zdravě, zkoušet nové chutě, ale i řídit si množství potravin, které snědí. Nepřejídají se a zcela intuitivně poslouchají své tělo. Což je dovednost, kterou mnozí dospělí nyní těžce hledají.

Pokud s BLW začínáte, nebo stále tápete, jestli jste metodu pochopili správně, nabízím možnosti konzultace. Osobně nebo přes skype vás provedu základy této kouzelné metody, seznámím vás s jejími hlavními principy i výhodami. Díky svým dlouholetým zkušenostem i odbornému vzdělání v oblasti výživy také ráda fundovaně poradím s problémy, které vás či vašeho malého strávníka trápí.

Věřím, že BLW zvládne naprostá většina dětí. A, třeba navzdory počáteční nedůvěře, i naprostá většina rodičů.

BLW totiž neznamená anarchii. Vaše dítě nebude běhat s mrkví okolo stolu, ani drobit brokolici mezi hračky. Naopak se zcela přirozeně, hravě a hlavně rádo naučí stolovat spolu s dospělými, vybírat si potraviny, které ho zajímají a na každé jídlo se budě těšit jako na největší dobrodružství. Které navíc prožije s vámi, svými rodiči!

BLW naopak znamená ohromnou svobodu. Nemusíte vařit extra jídla pro vás a extra pro malé. Nemusíte dokonce ani vymýšlet, co by si asi dnes rádo dalo. A bonus z největších – nemusíte jej krmit! Od malička se naučí strkat jídlo do pusy samo. (Dokážete si představit, jaký přínos to bude mít pro jeho jemnou motoriku?)

Je možné, že mu to nepůjde hned. Dejte mu čas. Každý kojenec je jiný, někdo sotva leze na 9 měsících, jiný už běhá a objevuje schody. Ve stravování je to stejné. Mějte trpělivost a důvěřujte svému dítěti, že si samo zvolí právě takové tempo, jaké potřebuje.

Pokud pro Vás metoda BLW není to pravé, můžete se podívat na článek Přechod dítěte k pevné stravě.