Metoda BLW neboli Baby Led Weaning je metoda, kdy dítě už odmala jí samo a není nikým krmeno. Odpadá tedy všechno to mixování, krmení lžičkou apod. Filozofie BLW je i o tom, že každé dítko začne jíst ve svůj čas. Je to stejné jako například s motorickým vývojem – každé dítko začne sedět, lézt či chodit v jiný čas, podle toho, kdy je připraveno. Tudíž ani šestý měsíc plošně neznamená, že musí všechny děti v tom věku jíst. Naopak, dítě si samo určí, kdy chce s jídlem začít. Základem stravy samozřejmě stále zůstává kojení nebo kojenecké mléko z lahvičky.
Dejme dětem svobodu
Je to naprosto osvobozující pocit, když dítěti dovolíte, aby samo rozhodovalo, co a kolik toho sní a nemusíte nic vážit ani hlídat. Prostě to necháte na dítěti a plně mu důvěřujete, že ví, co je pro něj nejlepší. Na vás jako na rodičích samozřejmě zůstává připravit pro dítě zdravé a věku odpovídající potraviny, ze kterých si může dítě vybrat, co zrovna ochutná a co sní. Představte si situaci, kdy se vás partner či rodič, nebo kdokoliv jiný zeptá, jestli máte hlad. Vy odpovíte, že nemáte, a přesto před vás postaví plný talíř a začne vás krmit lžičkou. To by se vám určitě nelíbilo a stejně tak se to nelíbí i dětem. Dejte dětem kontrolu a svobodu v jídle. Zůstane jim na celý život. Až budou starší, bude pro ně snazší vybírat zdravé potraviny k jídlu, protože měly od začátku svobodu ve výběru.
Vraťme se zpět ke kořenům – rodinné stolovaní s klidem
K nesporné výhodě metody BLW patří hlavně to, že rodina se už od začátku společně stravuje. Miminka jsou tvorové zvídaví a ráda pozorují, co dělají dospělí a napodobují to. Při BLW nemusíte vařit speciální kaše a zeleninové polévky, prostě nabídnete dítěti to, co jí celá rodina, samozřejmě vhodně upravené vzhledem k jeho věku. Dítě nemusí nikdo krmit a celá rodina může v klidu stolovat. Dítě se brzy naučí a rodinné stolovaní si budou všichni užívat.
Kdy tedy začít s metodou BLW?
Jak již bylo řečeno, každé dítě je individuální a o jídlo se začne zajímat v různém věku. Většinou to bývá okolo šestého měsíce. V momentě, kdy je dítě schopno vzít do ruky něco z vašeho talíře, je připravené. Ale i tak nečekejte, že dítko začne ihned jíst. Nejprve jde spíše o ochutnávání než opravdové jezení. Je to stejné jako například s chozením. Děti začínají chodit cca kolem roku věku, ale některé začne dříve a některé mnohem později. Stejné je to i s jídlem. Časové rozpětí je poměrně široké a samotný věk není důležitý, stejně jako u chození ani u jídla není dobré dítě do něčeho nutit. Zdravé dítě dosáhne všech milníků svého vývoje, jako je lezení, sezení, chození nebo příkrmy v čase, který je mu vlastní. Normální a zdravé dítě se začne příkrmů dožadovat samo.
Nejjednodušší je začít tak, že dítě jí s vámi. Pokud si vezme něco z vašeho talíře, rozkouše to a sní, je připravené a můžete mu nandat na talíř. Některé děti k tomuto dospějí klidně až v 8 měsících. Tak jako tak je to ze začátku hlavně o ochutnávání a experimentovaní. Je naprosto normální, že některé děti chytne jídlo hned a jiné se rozjedí až kolem roku nebo klidně kolem roku a půl. Každé dítě začne jíst, když přijde jeho čas. Mateřské mléko nebo umělé mléko je pro ně stále to nejlepší. Je to zkrátka o tom dát svému dítěti důvěru, že ví samo nejlíp kdy a kolik toho potřebuje.
On-line kurz Jak na příkrmy, aby dětem chutnalo
Chcete se o metodě BLW dozvědět více? Můžete si pořídit můj on-line kurz o metodě BLW a příkrmech. V kurzu se mimo jiné dozvíte, jak s BLW bezpečně začít, co nabídnout svému děťátku na začátku, jak je to s tou polohou na bříšku, dá se BLW kombinovat s klasickým krmením lžičkou, pro koho je vhodná a pro koho ne a mnoho dalšího.
Případně si můžete domluvit také osobní konzultaci, kde vše probereme osobně a naživo.
Stránky mne moc zaujaly, jsou pěkné a celý koncept BLW mi přijde super. Za chvíli bude čas začít s přikrmováním i u nás a nějak jsem si říkala, že musí existovat lepší způsob než všechno rozmixovat na neurčitou hmotu 🙂 Díky !
Poznámka pod čarou – hledala jsem něco i na zahraničních webech a dočetla jsem se, že slovo „weaning“ je myšleno jako v britské angličtině, tedy přikrmování (není to tedy ve smyslu americké angličtiny – odstavování).
Dobry den,
BLW mě naprosto nadchlo. Už jsem o tom párkrát slyšela, ale Vaše stránky jsou super. Mám na Vás i jeden dotaz. Malá je plně na UM, tudíž všude čtu, že bych měla začít s příkrmy po ukončeném 4. měsící, aby jsme co nejdříve nahradili UM pestrou stravou. Dcerka, ale pořádně sama neumí držet hračky, natož, aby vědomě zkoušela ochutnat jídlo. Jaký na to máte názor? Být na UM do půl roku? Nebo začít s příkrmy tak, že jí jídlo rozmačkám vidličkou a budu krmit a postupně přejít na BLW jak to pujde? Nevím co si počít. Moc děkuji za odpověď.
Tak už vím, kde se dětem bere odpor, že nechtějí jíst 😀 🙂
Velmi zajímavý názor a medoda 🙂 myslím, že i touto metodou se dá lépe naučit děti jíst vše a nebudou tak vybíraví
Dobrý den,
děkuji za skvělé info. Právě čtu knihu o BLW 🙂 Nejsem si však jistá v jedné věci – můj syn má 5 měsíců a už se po jídle natahuje, chce zkoumat. Sám však ale ještě nesedí… jak jej mám tedy u stolu mít tak, abych respektovala, že sedět ještě nechce, ale zároveň mohl zkoumat jídlo?
Předem moc děkuji za odpověď!
Přeji krásný den.
Dobrý den, já mohu za sebe poradit. Máme houpatko do kterého položím dítě, tím pádem není v sedu ale takove jakoby ve vajíčku. Sednu si k němu ať má blízko talíř. Tak sem to praktikovala u dcery. Ještě poznámka: nechávala sem ji jen v plence protože po jídle šla většinou pod vodu 😃
Dobrý den, moc se mi ta metoda líbí, malý do našich talířů leze o jídlo má zájem co jíme my, to chce. Má 7m. Já jenom nedávám, jak se začne dávit a já každé sousto stresuju, jak to dá. Vím, že by si s jídlem měl poradit, ale co když ne? děkuji
Dobrý den, zajímá mě odpověď na stejnou otázku, jakou položila paní Anna 27.9.2019. Tedy, moje holčička ještě nesedí, jak ji mám tedy jídlo podávat? Děkuji
Moc se mi líbí stránky, a přemýšlím o BLW, i to zkouším, jenže stále kojím(1), příkrmy nechce ani domácí ani kupované… jediné, co do ní dostanu je kousek rohlíku, piškot, jogurt, nebo jogurt s rozmačkanym banánem a zkoušela jsem i maso a zeleninu, ale má jen ty přední zuby a tak vše v puse drtí dásněma, což třeba s mrkví nedá, protože tepelně opracovanou nechce.Já prostě netušim,jak jí naučit kousat do jídla, protože mě do ramene kouše úspěšně 🙂
Dobrý den Dituško, chtěla bych se Vás zeptat jestli náhodou nemáte někde takovou tu tabulku s potravinami, kterou lze vyvěsit například na lednici, aby jsme měli doma přehled co už jsme vše zkusili. Předem děkuji.
Dobrý den, Karin, určitě. PDF si můžete stáhnout v tomto článku https://jidlodotlapky.cz/prehled-kdy-ktere-potraviny-zavest-pri-metode-blw-upravena-verze/.