V České republice panuje mnoho omylů a mýtů ohledně příkrmů, imunologického okna, BLW a obecně příjmu stravy u nejmenších dětí. Zde předkládám pár nejčastějších omylů a mýtů. Pokud zde nenajdete to co vás konkrétně zajímá, neváhejte se zeptat dole v komentářích.
Šestiměsíční dítě přece nemůže jíst samo – vždyť se udusí.
Omyl, i takto malé dítě už je schopno se v rámci svých možností nakrmit samo. Tak jak se vyvíjejí jeho motorické schopnosti, vyvíjí se i trávicí trakt a jde ruku v ruce s motorikou. S BLW se učí nejprve jídlo rozkousat a teprve potom spolknout. V případě klasického krmení lžičkou je tomu obráceně. Základem BLW není jídlo samotné, ale učení se. Tak jak dítě více ovládá svoji motoriku, ztrácí postupně zájem o kojení a začne se odstavovat samo. Občas se stane, že se dítě zakucká, ale většinou se záhy uklidní a pokračuje vesele dál v jídle. Je to znamení toho, že trávicí systém funguje tak jak má a vypuzuje větší kousky z nesprávné trubice.

Fotografie „This Kid Makes Me Want to Barf Rainbows“ od „kellinahandbasket“ licencována pod CC BY 2.0.
Mýtus imunologického okna.
Jde o mýtus zakořeněný v českém zdravotnictví a všemi pediatry hojně doporučený. Problematika imunologického okna je u nás špatně pochopena, interpretována a je nesmyslně doporučováno zavádět příkrmy již od 4 měsíců. Jde o nepochopení dvou zcela odlišných studií, při kterých měli jejich autoři zcela jiný záměr. Nejde o žádnou studii, která by byla dokázána nebo odzkoušena na dětech. Přesto je myšlenka imunologického okna šířena neuvěřitelnou rychlostí. Pro zavádění příkrmů je důležité, aby byly zaváděny v čase kojení. Důležité je právě to kojení a nikoli přesný čas. Mateřské mléko chrání sliznice a střeva po celý čas přikrmovaní. Bohužel se ale v poslední době začalo doporučovat kojit pouze do 6 měsíců, protože potom už to „nemá žádný efekt“. Na zavádění příkrmů se začalo spěchat. Proto tedy nesmyslné doporučení o začínání s příkrmy ve 4 měsících, aby se to do toho 6. měsíce, kdy by se mělo z nesmyslných důvodů ukončovat kojení, stihlo.
[sklik]
Šest měsíců, začínáme?
Podle doporučení WHO je vhodné začít s příkrmy nejdříve po ukončeném 6. měsíci. Do té doby není dítě na nic jiného než na mateřské mléko nebo umělé mléko připravené. Bohužel, výrobci kojenecké stravy toto doporučení neberou v potaz a uvádějí na svých výrobcích vhodnost od 4 měsíců, což spoustu rodičů mate.
Kaše pro kojence na noc, mýtus hladového dítěte.
Podávání kaší dětem před spaním je další mýtus a nepochopení nočního buzení. Buzení v noci neznamená automaticky, že má dítě hlad a mělo by se začít přikrmovat. Noční buzení může znamenat s větší pravděpodobností touhu po blízkosti rodičů či rostoucí zoubky. Navíc neexistují žádné důkazy o tom, že by podávání kaší nebo příkrmů tuto situaci vyřešilo. Pokud máte pocit, že je dítě hladové před 6. měsícem věku, je třeba přidat více mateřského mléka nebo umělého mléka, nikoliv začít přikrmovat.

Fotografie „P1040420“ od „S0MEBODY 3LSE“ licencována pod CC BY 2.0.
Slabé přibírání na váze a další mýty o zavádění příkrmů.
Okolo třetího až čtvrtého měsíce miminka již nepřibírají tolik na váze, začínají se také více hýbat a zajímat o okolní svět. Není to důvod k zavádění příkrmů. Projevy jako je mlaskání, pozorování vašeho talíře apod. vycházejí z toho, že miminka jsou velmi zvědavá a ráda napodobují své okolí. To, že na vás miminko upřeně kouká, když jíte, není znamení začít s příkrmy. Můžete mu dát na žužlaní syrovou mrkev nebo ho nechat prozkoumat lžičku a užívat si rodinné stravování.
Dobrý den, asi jsem udělala chybu a nyní jsem z toho nešťastná. Před třemi týdny (dceři bylo 4,5 měs.) jsem dala na rady okolí a nátlak babiček a řekla si, že když bude malá chtít, proč s příkrmy otálet. Nejdřív baštila jako divá s ohromnou chutí a zájmem, ale pak jí začala houstnout stolice a včera vytlačila napodruhé s hrozným pláčem „zátku“ a až potom se dvakrát klasicky pokakala. Také asi třikrát šavlovitě zvracela a mně postupně dochází, že bylo brzo. Poslední tři dny už příkrm ani moc nechtěla.. nechci do ní nic cpát, MM zatím stačí, jen nevím, jestli jí neublížím, když s tím naším tři týdny zavedeným rituálem a zanášením střev najednou zase prudce předstanu.. Vaše metoda se mi moc líbí a ráda bych začala od znovu a to až na půl roce, ale dítě není počítač, nemůžu dát Restart. Poraďte mi prosím, jak teď postupovat? Předem moc děkuji
Dobrý den, někdy je to opravdu težké ustát ten tlak babiček a okolí že? Nic se neděje, vaše dcera opravdu ještě není připravená.MM Zácpa a tvrdá stolice je jeden z přiznaku, že je na jídlo ještě brzy, bohužel u nás se to řeší tím, že se dětem podavají různé švestkové štávy apod místo aby se jim dala prostě pauza. MM opravdu stačí. Počkala bych až vám sama dá najevo, že je připravená. Tim, že to teď přestanete dceří opravdu nijak neubližíte, nebojte. U samotné BLW pak ani není nutné dodržovat nějaké rozvrhy a davat jídlo ve stejné časy apod. Více informací můžete ziskat na besedě o BLW v Praze, nevím odkud jste. A nebo také nabizím individuální konzultace a se všim Vám mohu dopodrobna poradit. Více informací zde https://jidlodotlapky.cz/individualni-konzultace/ případně se neváhejte zeptat na cokoliv dalšího
Dobry den, moje miminko je od narozeni na umelem mleku. Nakolik i pro nej plati, ze s prikrmy zacit pozdeji?
Dobrý den, ano platí pro ně stejná pravidla, mrkněte na tento článek https://jidlodotlapky.cz/umele-mleko-a-metoda-blw/
Dobrý den, je mi jasné, že plné kojení do 6 měsíce je nejlepsi, ale co s dítětem, které projevuje velký zájem už dříve? Pokud se říka, že 6 měsíců není striktní hranice, a když dítě není připraveno, tak může se začít třeba az v 8, tak jestli to plati i na 2 stranu? Synovi je 5 měsícu a skoro každý den pozoruje mne a starší sestru u jídla (leží na gauči nebo na kline?)a začíná se po jídle natahovat. Jednou jsme mu na zkoušku dali kus bananu, a začal ho s chutí olizovat, pak plakal, když jsme mu ho vzali. Po te zkušenosti dala jsem mu klasickou presnidavku na lzicce – taky mu velmi chutnala. Radši bych ale BLW, jen nevím jestli je vhodne pro takhle male ditě.
Dobrý den,
zaujalo mě, jak píšete, že imunitní okno je mýtus a pediatři ho doporučují, protože si ho špatně vysvětlují. Má pediatrička mi dala před zaváděním příkrmů tento článek od Mudr. Jiřího Nováka (pediatr, alergolog-imunolog), který se na různé studie ve svém článku odkazuje – http://www.alergieimunita.cz/2012/05/16/prevence-alergie-kdy-zavadet-jednotlive-pokrmy-do-jidelnicku-kojence/ Z tohoto článku vyplývá, že by se potencionální alergeny měly zkoušet ať u kojených či nekojených dětí.
Také byla zmíněna studie z roku 2008 o arašídech např. na Radiožurnálu – http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/jist-arasidy-v-detstvi-znamena-mensi-sanci-alergie-zjistili-vedci–1687659
Což mě navozuje nedůvěru ve Vaše informace, že žádné studie nebyly prováděny.
Dobrý den, jedná se pouze o studie pozorovací, nebylo stanoveno vhodné doporučené množství ani jak tato ochrana funguje.
Zde vyjadření Kopírováno z časopisu československé pediatrie zdubna 2014, kterou vydává česká lékařská společnost J.E Purkyně
Z praktického pohledu není v současné době jasné, jaká cílová skupina kojenců by mohla z časné tolerance profitovat a jakým způsobem časnou toleranci konkrétně provádět. Pokud by v budoucnu byla teorie časné imunologické tolerance na základě randomizovaných studií uznána za opodstatněnou, je vhodné, aby kontakt s alergenem
neohrozil samotné kojení a z kojení výlučného se stalo kojení plné. Vzhledem k tomu, že dosud publikované studie v této oblasti jsou pouze observační a výsledky v současnosti probíhajících prospektivních randomizovaných kontrolovaných studií budou známy nejdříve za několik let, nepovažuje v současné době většina autorů těchto doporučení za opodstatněné doporučovat matkám výlučně kojených dětí cílený kontakt kojence s alergeny již od 4M.
Za mě osobně mi to přijde neetické, dělat z miminek pokusný králiky. Radší nabídnu alergeny později, stále v době kojení když bude dítě chtít než takto experimentovat. Ale rozhodnutí samozřejmě nechavám na vás.
V současné době probíhá několik randomizovaných kontrolovaných prospektivních studií v této oblasti (EAT – http://www.eatstudy.co.uk, LEAP – http://www.leapstudy.co.uk, STAR, STEP, BEAT, HEAP atd.)
Dobrý den, synovi je 6 měsíců, a protože posledních pár dnů projevuje velký zájem o naše jídlo, začali jsme s BLW. Syrová mrkev mu vysloveně chutnala, stejně jako jablko (obojí krájím na hranolku, aby si to mohl chytit – baští hlavně v břiše na zemi, někdy v klubíčku u mě). Vařená mrkev už neměla takový ohlas. A te´d dotaz. Skoro pokaždé se nakonec Vašík vyzvrací. Prostě mu zaskočí, ale nezačne kašlat, nýbrž to vyhodí. Někdy méně, někdy víc. Bojím se, aby ho to neodradilo od dalšího ochutnávání. Nebo je to signál, že je brzy? Zjistili mu chudokrevnost, tak jsem doufala, že mu začnu dávat i kousky biohovězího. Kapky asi budu muset do šťávy z jablek. Díky moc Kateřina
Dobrý den, pokud je ještě téma aktuální, ráda bych se zeptala na autory a názvy oněch dvou studií. Chtěla bych si je přečíst. Děkuji
Dobrý den, od 6 měsíců, tj. 3 týdny se snažím aplikovat BLW. Stále mi však vrtá hlavou: Pokud se mají příkrmy zavádět především kvůli přísunu železa a jiným minerálů a vitamínům. A dítě na metodě BLW si s jídlem spíše hraje a polyká kousíčky jídla, spíš než aby je rozmělnilo – což je přesně náš případ. Dostane se mu takto právě zmiňovaných minerálů a vitamínů? Nerada bych něco zanedbala 🙁
Děkuji