V České republice panuje mnoho omylů a mýtů ohledně příkrmů, imunologického okna, BLW a obecně příjmu stravy u nejmenších dětí. Zde předkládám pár nejčastějších omylů a mýtů. Pokud zde nenajdete to co vás konkrétně zajímá, neváhejte se zeptat dole v komentářích.

Šestiměsíční dítě přece nemůže jíst samo – vždyť se udusí.

Omyl, i takto malé dítě už je schopno se v rámci svých možností nakrmit samo. Tak jak se vyvíjejí jeho motorické schopnosti, vyvíjí se i trávicí trakt a jde ruku v ruce s motorikou. S BLW se učí nejprve jídlo rozkousat a teprve potom spolknout. V případě klasického krmení lžičkou je tomu obráceně. Základem BLW není jídlo samotné, ale učení se. Tak jak dítě více ovládá svoji motoriku, ztrácí postupně zájem o kojení a začne se odstavovat samo. Občas se stane, že se dítě zakucká, ale většinou se záhy uklidní a pokračuje vesele dál v jídle. Je to znamení toho, že trávicí systém funguje tak jak má a vypuzuje větší kousky z nesprávné trubice.

Mýtus imunologického okna.

Jde o mýtus zakořeněný v českém zdravotnictví a všemi pediatry hojně doporučený. Problematika imunologického okna je u nás špatně pochopena, interpretována a je nesmyslně doporučováno zavádět příkrmy již od 4 měsíců. Jde o nepochopení dvou zcela odlišných studií, při kterých měli jejich autoři zcela jiný záměr. Nejde o žádnou studii, která by byla dokázána nebo odzkoušena na dětech. Přesto je myšlenka imunologického okna šířena neuvěřitelnou rychlostí. Pro zavádění příkrmů je důležité, aby byly zaváděny v čase kojení. Důležité je právě to kojení a nikoli přesný čas. Mateřské mléko chrání sliznice a střeva po celý čas přikrmovaní. Bohužel se ale v poslední době začalo doporučovat kojit pouze do 6 měsíců, protože potom už to „nemá žádný efekt“. Na zavádění příkrmů se začalo spěchat. Proto tedy nesmyslné doporučení o začínání s příkrmy ve 4 měsících, aby se to do toho 6. měsíce, kdy by se mělo z nesmyslných důvodů ukončovat kojení, stihlo.

[sklik]

Šest měsíců, začínáme?

 Podle doporučení WHO je vhodné začít s příkrmy nejdříve po ukončeném 6. měsíci. Do té doby není dítě na nic jiného než na mateřské mléko nebo umělé mléko připravené. Bohužel, výrobci kojenecké stravy toto doporučení neberou v potaz a uvádějí na svých výrobcích vhodnost od 4 měsíců, což spoustu rodičů mate.

Kaše pro kojence na noc, mýtus hladového dítěte.

 Podávání kaší dětem před spaním je další mýtus a nepochopení nočního buzení. Buzení v noci neznamená automaticky, že má dítě hlad a mělo by se začít přikrmovat. Noční buzení může znamenat s větší pravděpodobností touhu po blízkosti rodičů či rostoucí zoubky. Navíc neexistují žádné důkazy o tom, že by podávání kaší nebo příkrmů tuto situaci vyřešilo. Pokud máte pocit, že je dítě hladové před 6. měsícem věku, je třeba přidat více mateřského mléka nebo umělého mléka, nikoliv začít přikrmovat.

Baby Led Weaning

Fotografie „P1040420“ od „S0MEBODY 3LSE“ licencována pod CC BY 2.0.

Slabé přibírání na váze a další mýty o zavádění příkrmů.

 Okolo třetího až čtvrtého měsíce miminka již nepřibírají tolik na váze, začínají se také více hýbat a zajímat o okolní svět. Není to důvod k zavádění příkrmů. Projevy jako je mlaskání, pozorování vašeho talíře apod. vycházejí z toho, že miminka jsou velmi zvědavá a ráda napodobují své okolí. To, že na vás miminko upřeně kouká, když jíte, není znamení začít s příkrmy. Můžete mu dát na žužlaní syrovou mrkev nebo ho nechat prozkoumat lžičku a užívat si rodinné stravování.