Výběr kvalitní židličky sice s BLW souvisí nepřímo, ale je stejně důležitý jako metoda samotná. Hlavní požadavky na takovou židličku jsou především bezpečnost, pohodlnost, odolnost a také omyvatelnost. Již z dřívějška jsem znala tzv. rostoucí židli Stokke. Jde o židli, která díky promyšlenému systému „roste“ spolu s dítětem. Taková židle dítěti vydrží od chvíle, kdy poprvé samo sedí až do cca 15 let. Nicméně cena této židle je poměrně vysoká a tak jsem pátrala po vhodné alternativě, až jsem narazila na českou židli Jitro, která je o polovinu levnější, ale systém je stejný. Tuto židli jsme pro našeho syna koupili. Níže se s vámi podělím o zkušenosti s touto židlí.

Představení židle Jitro

Židle má tvar písmene Z a prodává se ve dvou verzích jako Jitro Baby a Jitro Klasik. Verze Baby má horní opěradlo rozšířené, ale jinak jsou stejné. Je vyrobena z kvalitní bukové překližky. Na výběr máte čtrnáct odstínů včetně přírodní. Případně si můžete objednat i židli nenalakovanou a pak si ji natřít vlastní barvou. My jsme zvolili přírodní odstín, ale nalakovanou. Lakovaná verze je dobrá kvůli omyvatelnosti, což, jak brzy zjistíte, je hodně důležitá vlastnost u BLW metody.

Hlavní princip židle Jitro je v možnosti výškově nastavovat desky, které tak tvoří sedák, podnožku a stupínek. Dá se tak vytvořit židle, na kterou už přibližně v roce a půl dítě vyleze samo a samo z ní sleze, což děti baví. Dokoupit se dá další příslušenství. Důležité je, že dětem díky tomuto systému nevisí nohy ve vzduchu, ale mají je opřené o podnožku a dítě se tak u stolu cítí jistěji. Když dítě povyroste, jednoduše podnožku posunete níže a opět sedí pohodlně s nohami opřenýma.

Zkušenosti s židlí Jitro

Složení židle je poměrně jednoduché, ale návod by potřeboval trošku dopracovat. Nicméně si myslím, že montáž při troše trpělivosti zvládne každý tatínek, nebo techničtější maminka. Horší je to s nasazením vatelínových kalhotek, ke kterým nedostanete vůbec žádný návod. Naštěstí je na internetu video (min 5:25) s ukázkou, jak je na židličku nasadit. Tyto vatelínové kalhotky, které slouží pro zabezpečení nejmenších dětí, jsme používali od chvíle, kdy syn poprvé seděl, až do cca 15 měsíce věku, kdy začal chodit. V tu dobu jsme přikoupili dodatečný stupínek a syn už na židličku i ze židličky leze sám. Hned na začátku jsme přikoupili prvky pro zvýšení stability, což jsou taková kolečka, která se upevní na spodek židle. Syn občas na židli řádí a i přes to je židle stabilní. Doporučuji dokoupit područky s drážkou na pultík a zajišťovací hrazdu. Zde bych měla asi největší výtku k židli. Na každém konci je závitová tyč, na kterou se upevňuje dřevěná koule, která má uvnitř taky závit, ale je zapuštěn do hloubky a závit na hrazdě je příliš krátký, takže při běžné manipulaci každou chvíli koule spadne a pak ji hledáte po místnosti. Naštěstí ji už také nepoužíváme a pultík drží i bez zajišťovací hrazdy.

Po jídle pultík pohodlně sundáte a odneste i s drobky ke koši, kde je smetete a u dřezu pak vlhkých hadříkem očistíte a máte v podstatě uklizeno. Někdy je potřeba utřít i opěrky, které děti ušpiní ručičkami. Vatelínové kalhotky jsme jednou za čas sundali a dali normálně do pračky vyprat. Totéž děláme i s polstrováním sedáku. Pokud se vám nechce jej prát, tak se židle dá používat i bez tohoto polstrování. U polstrování sedáku bohužel nejde vyndat vnitřní výplň (molitan) a tak je nutné jej prát vcelku, což po vyndání z pračky dopadá tak, že vyndáte nevzhlednou kouli, kterou pak musíte pracně narovnávat. Ale dostal jsem tip, jak na toto Pokud máte šicí stroj, tak doporučuji rozpárat a našít zip, abyste před každým praním mohli vnitřní náplň vyndat a vyprat jen potah. Update: Dostal jsem tip, že stačí sedák před praním na pár místech prošít nití. Tím se zamezí při praní pohybu molitanu, který je uvnitř. Po praní stačí niť zase vyndat a sedák je jako nový.

Židličku používáme už zhruba rok a jsme s ní až na zmíněné detaily spokojeni a pro druhé dítě opět počítáme s pořízením této židle, která oběma dětem, vydrží až do puberty. Díky tomu taky ušetříme nějaké peníze, protože nemusíme kupovat novou židli, až děti povyrostou. Prostě jednoduše posuneme sedák a podnožku a je hotovo.

Za dobu používání jsme museli dvakrát dotáhnout šrouby, které se povolili. Některé šrouby jsou lehce „ožvýkané“, tak nevím, jestli je to materiálem ze kterého jsou šrouby vyrobeny, nebo špatným šroubovákem, který máme. Doporučuji pořídit si větší šroubovák, který bude lépe pasovat do drážek šroubů. Update Šrouby, které jsou na židli Jitro použité potřebuji šroubovák s hrotem PZ3. Pokud použijete menší, tak se vám stane jako nám, že budou šrouby „ožvýkané“.

Pokud budete mít nějaké dotazy k této židli, zkušenostem apod., tak mi dole zanechte komentář, budu moc ráda.

Příslušenství, které lze dokoupit

  • Područky a pultík s hrazdou a utahovacími koulemi
  • Vatelínové kalhotky
  • Zabezpečovací prvky pro zvýšení stability
  • Polstrování sedáku
  • Dodatečný stupínek

Klady

  • Variabilita nastavení výšky sedáku, podnožky a stupínku
  • Výběr Příslušenství
  • Omyvatelnost a snadná údržba
  • Odolnost
  • Kvalita provedení
  • Cena
  • Bezpečnost

Zápory

  • Hrazda s utahovacími koulemi na zajištění pultíku – závit uvnitř koulí je zbytečně zapuštěn příliš hluboko a závitová tyč je příliš krátká, takže koule často padají na zem – na druhou stranu jsme toto zajištění používali jen do roka a půl
  • V drážkách u područek se drží nepořádek a je potřeba jednou za čas důkladně vyčistit, protože jinak pultík drhne a špatně se s ním manipuluje
  • Šrouby je občas potřeba dotáhnout a jsou vyrobeny z méně odolného materiálu, takže je už máme lehce „ožvýkané“ Update – je nutno použít hrot šroubováku PZ3, pak se vám nestane jako nám, že je budete mít ožvýkané.
  • Polstrování sedáku, které je potřeba jednou za čas vyprat, ale bohužel není na zip, takže je potřeba jej prát i s vnitřním molitanem a po každém praní vytáhnete „kouli“, která se jen velmi těžko rovná zpátky do tvaru polstrování